KNIHA / POHLEDNICE / KURZY / FOTOGALERIE​​​​​​


PŘÍBĚH KNÍŽKY

"Vytvořila jsem pro děti fotograficky ilustrovanou knížku, která jim na svých stránkách nechává prostor, aby si ji mohly dotvořit podle sebe. Můžou si do připravených fotek dokreslit cokoliv dle svojí fantazie a každý list si tak promění ve svoje vlastní umělecké dílo." 

Iveta Kulhavá

Celý rozhovor z květnového
natáčení najdete níže
Knížka vyšla v prosinci 2017, také díky podpoře přispěvatelů na HITHIT!


Co děti na knížce baví?


Její velký formát.
Knížka se blíží úctyhodnému půl metru :-) Vnitřní listy mají rozměry 23x46 cm.
A je jich v deskách sedmnáct.

Její název: MOJE
Jak jinak by se přeci mohla jmenovat knížka, kterou si děti musí samy dotvořit :-) Nechte je, ať vezmou její podobu do vlastních rukou. Však i její prázdné desky čekají na jejich velké nápady.

Fotografie, které jim nechávají prostor pro vlastní dokreslení
Nechte se překvapit, jakým způsobem vaši malí umělci promění obrázky ve svá vlastní autorská díla. Použít můžou pastelky, fixy, vodovky, voskovky, křídy... Na tento pevný papír je možné
použít cokoliv!

Texty na odlepovacích obláčcích
Když budou děti potřebovat inspiraci, co by se na list dalo dokreslit, přečtěte si společně text na bílém odlepovacím obláčku, který vám napoví.

Knižní desky, ze kterých se může stát rámeček
Všimli jste si, že po odklopení vrchního víka se z desek stane rámeček na vaše obrázky? Rámeček si pak můžete postavit na stůl, opřít o zeď, nebo pověsit. Můžete si s dětmi uspořádat i vlastní výstavu!

Skvělý dárek
Tato skvělá díla pak můžete někomu darovat! Mamince, tatínkovi, babičce, dědečkovi, kamarádovi... Třeba zarámované v krásném rámu jako dárek k narozeninám.
Kreslit můžete všichni
Obrázky můžete s dětmi dokreslovat společně. A je jedno, kolik vám nebo dětem je let. Zjistili jsme, že knížka baví děti čtyřleté i dvanáctileté, ale i babičky sedmdesátileté :-)

Náměty pro fotografování
A pro ty náročnější pak knížka skrývá inspiraci, jak si obrázky vyfotografovat sami. Zkuste se na obrázek zahledět a přemýšlejte společně, jak byste si podobný záběr mohli připravit před svým vlastním fotoaparátem. Pokud budete chtít poradit, napište si o radu, nebo se setkáme na workshopech a spolu už to vymyslíme!

Ještě něco navíc? Pohlednice k vykreslení!
Všechny obrázky z knížky navíc můžete mít i ve formátu pohlednic 20x10cm. Posílejte svým kamarádům a rodině originální pohledy, které si sami dokreslíte! Věřte, že je tím nápadem překvapíte :-)

.
.
.
.

Chcete této knížce také říkat MOJE?
​​​​​​​
450 Kč
OBJEDNAT
Děkujeme za objednávku! Každou objednávku zpracováváme individuálně, proto prosím mějte strpení, ozveme se Vám co nejdříve! (přes den většinou do 2 hodin)Knížku seženete také na těchto místech:
Hračkotéka
Školská 34, Praha 1 
nebo ve dnech 10.–13.5. na festivalu Svět knihy


ISBN 978-80-270-3075-0Už máte knížku doma?

Chcete se pochlubit,

jaká díla jste s knížkou vytvořili?

Posílejte nám fotografie vámi dokreslených obrázků
na email kukku.info(@)gmail.com
nebo sdílejte #knihamoje
A my vám z těch nejlepších uspořádáme výstavu!
Obrázky budeme vybírat 28. května.
Zapište si do kalendáře!

1. 6. 2018

vernisáž v kavárně

DIVOKÉ MATKYPřijďte se seznámit s malými vystavujícími umělci.
Už se na vás moc těšíme!

Autorka knížky IVETA KULHAVÁ
Celý nesestříhaný rozhovor z květnového
natáčení s Martinem Huraiem zde:Co tě k vytvoření knížky inspirovalo?

Vždycky mě fascinovala dětská představivost a ty její nekonečné možnosti. Možná proto s dětmi ráda trávím hodně času. A časem jsem zjistila, že u nich nacházím inspiraci i pro svojí fotografickou tvorbu. A tak jsem postupně došla až k myšlence, že obojí spojím dohromady a ve svých fotografiích tak nechávám volný prostor pro dětskou fanazii. 


Co to je za knížku?

Vytvořila jsem pro děti fotograficky ilustrovanou knížku, která jim na svých stránkách nechává prostor, aby si ji mohly dotvořit úplně podle sebe. Můžou si do připravených fotek dokreslit cokoliv podle svojí vlastní fantazie a každý list si potom promění ve svoje vlastní umělecké dílo. 


Jak dlouho vznikala?

Na prvních obrázcích pro knížku jsem začala pracovat už v roce 2009. Studovala jsem fotografii a bavila mě hra s obrazem. Fotografickou ilustraci pro děti jsem si nakonec zvolila jako téma mé bakalářky. A tak vznikla knížka MOJE. Když se mě potom při obhajobě ptali, jestli se nechystám knížku vydat, začala jsem nad tím přemýšlet… Od té doby pak ještě uběhlo dlouhých 6 let, než jsem ji dotáhla do dnešní podoby.
 

Jak knížka vypadá?

Knížka není vázaná, její listy jsou schované ve velké krabici. A když se otevře, vypadá jako rámeček. To proto, že děti si můžou obrázky zarámovat a vystavit v pokojíčku. Nebo je někomu darovat. Třeba babičce, dědečkovi kamarádovi... Je to jako jejich vlastní umělecké dílo. Papír na jednotlivé stránky jsem pečlivě vybírala, proto je možné na něj malovat jakýmikoliv barvami. 
Na každé stránce je také nalepený obláček a na něm je text plný inspirace, co na tu konkrétní stránku můžou děti nakreslit. Obláček je odlepovací, to aby v kreslení nepřekážel. A aby děti měly co nejvíce volnosti. Textem se totiž vůbec řídit nemusí. Je pro ně jenom vodítkem. 


Pro koho je určená?

Původně jsem myslela, že bude knížka vhodná hlavně pro děti prvního stupně základky, ale do obrázků se s radostí pouští i děti ve školkách. Nejvíc mě překvapilo, že fotky baví dokreslovat i dospělé. Nad knížkou s dětmi společně sedí a baví se nad tím, co tam kdo dokreslí.
Jinak je knížka určitě zajímavá také pro starší děti, protože v ní můžou najít inspiraci, jak si vyfotit svoje vlastní obrázky. Každý list je námětem k hraní si s fotoaparátem, k hraní s vlastní fantazií. Žádný ze snímků nevznikl fotomontáží, proto si děti můžou každý záběr bez počítače vyzkoušet pořídit samy. 


Co je cílem tvojí knížky?

Chtěla jsem našemu dospěláckému světu ukázat, že ilustrace pro děti nemusí být jenom kreslené. Děti skvěle vnímají také fotografii, která jim ukazuje naprosto reálný svět kolem nich. Osm let jsem chodila s očima dokořán a hledala kolem sebe obrazy, které by děti bavilo dotvořit. Vzniklo nepočítaně záběrů, ale jenom ty, které mohly dětem dát nejvíce podnětů k tvoření, se nakonec dostaly do knížky. 

Cílem mojí knížky je v dětech podnítit tu jejich nekonečnou fantazii, díky které můžou fotografické předlohy proměnit ve svá jedinečná veliká díla.​​​​​​​

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Poděkování všem, jejichž cenné rady a čas ke vzniku knihy MOJE přispěli:
Jiří Nedvěd, Petra Bejdová, Kubíček Nekněz, Bára Baronová, Miroslav Vojtěchovský, Marian Beneš se synem Kristianem, Jan Krejčík, Jan Činčera, Martin Kulhavý, Petr Honců, Adéla Hůlková, Martina Kulhavá, Naďa Kovaříková, Jarmila Zobačová, Jiří Toman, Kristýna Mikulková, Jakub Mikulka, Hana Kulhavá, Zbyněk Kulhavý, Josef Havelka, Štěpánka Paseková, Lucie Muchovičová, Magdalena Marešová, Jana Tichá, Jan Kulka, Jana Pavlišová, Jirka Skalický, Kamila Nedvědová, Jana Jež, Tihana Valent, Marek Štim, Tereza Oršulíková